איקא הדרכות בע"מ - אסטרטגיה וייעוץ אסטרטגי

אסטרטגיה וייעוץ אסטרטגי 

מאת ראובן כ''ץ, מנהל אקדמי של התכנית להכשרה והסמכת יועצים אסטרטגיים באיקא הדרכות בע"מ ומחבר הספר "סוד האסטרטגיה".

היועץ האסטרטגי כמקצוע הולך וצובר תאוצה בעולם. אין כמעט ארגון מסדר גודל בינוני ומעלה שאינו מעסיק ומשתמש ביועצים אסטרטגיים. בשנים האחרונות חודר המקצוע גם לעסקים קטנים, ובאופן לא מפתיע לתחום הייעוץ האסטרטגי האישי. העולם למד והבין שבסופו של יום, סוד ההצלחה האמיתי הוא סוד האסטרטגיה המקצועית והנכונה.

מהי אסטרטגיה ומהם שורשיה? החשיבה האנושית הינה במהותה חשיבה אסטרטגית. לפני כ 70.000 שנים חיו בעולם שישה מיני אדם. אצל אחד מהם, ההומו ספיינס [האדם נבון], חלה  התפתחות שעד היום לא ברור לגמרי איך ומדוע היא קרתה דווקא אצלו: המוח האנושי פיתח יכולת לחשוב על דברים שאינם קיימים במציאות! מהפכה זו, הנקראת ''המהפכה הלשונית'', מסבירה יותר מכל את התפתחותו והשתלטותו של האדם על העולם.  במהלכה, פיתח האדם יכולת לציין ולבטא מחשבות אלה במילים ומושגים וליצור שפה. השפה יצרה יכולת לחבר ולקשור לחשיבה ופעולה משותפת מספר בלתי מוגבל של בני אדם -. עד להתפתחות זו, נע המספר המרבי בו יצורים חיים היו יכולים לפעול יחד ובצורה מתואמת כקבוצה – בשונה מעדר...-, בסביבות  ה 150 פרטים. יכולת חשיבה זו, שהיא למעשה חשיבה אסטרטגית, אפשרה לא רק לחשוב ולחלום על דברים שאינם קיימים במציאות, אלא גם לתרגם אותם לתכנית פעולה ולפעול להשגתם ומימושם במציאות. היכולת לחשוב, לשאוף ולחלום על דברים טובים יותר בעתיד ולגזור מחשיבה זו הכוונה לפעילות שתביא למימושם והשגתם במציאות, היא למעשה חשיבה ותכנון אסטרטגיים.

שיאה של המהפכה התרחש בשתי פעימות: האחת, בשלהי המאה ה -7 לפסה''נ עם המצאת המטבע בלידיה שבאסיה הקטנה אשר יצרה את הבסיס והאפשרות לסחור בכל דבר, והשנייה, ב 1500 לספה''נ עם הופעת האשראי. האשראי הוא ביטוי קלאסי של היכולת לחשוב על דברים שאינם קיימים במציאות: האשראי הוא היכולת לגייס כסף בהווה מתוך שכנוע ואמונה בהשגת דברים בעתיד - ללא אשראי לא היו קיימות חברות הסטארטאפ - . האשראי איפשר להשקיע בפיתוח מדעי וטכנולוגי. מכאן, לצמיחה וקדמה, המרחק היה קצר. הופעת המטבע והאשראי נקראים ''המהפכה המוניטרית''. שנת 1500 לספה''נ נחשבת לתחילתה של ''המהפכה המדעית'' במהלכה השתלט האדם על העולם והחל את מסעו בחלל.

ב 500 השנים מאז החלה המהפכה המדעית השתנו והתפתחו האדם והעולם פי עשרות מונים יותר מכל מה שקרה בכדור הארץ מאז נוצר לפני כ 4.5 מיליארד שנים ובוודאי מאז נוצר האדם לפני כ 4 מיליון שנים! כל זה, עקב התפתחות היכולת לחשיבה אסטרטגית. רעיון החשיבה על תוצאות  ש 'מעל' המציאות'', מביא לידי ביטוי את היכולת המשמעותית ביותר של האדם: לבטא במילים, מושגים ורעיונות תוצאות שאינן קיימות במציאות [חשיבה מופשטת ש 'מעל' המציאות]. יכולת זו, מאפשרת לא רק להבין את המציאות בהווה, אלא, ואולי בעיקר, את היכולת הייחודית ביותר של האדם: לחשוב על העתיד ולתכנן עתיד טוב יותר. יכולת זו, היא תנאי הכרחי לחשיבה אסטרטגית. זוהי היכולת באמצעותה השתלט האדם - ההומו ספיינס - על העולם והוביל את האנושות לאן שהיא כיום. לטוב ולרע.           

מרכיב התוצאות בחשיבה זו הוא הרלבנטי והמשמעותי ביותר כאשר מדובר בהתמודדות או מלחמה עם הבעיות הקיומיות המאיימות על המין האנושי, או ברצון ובצורך המהותי ביותר של המין האנושי מעבר לעצם הישרדותו: השאיפה לאושר, למימוש עצמי, ולהגשמת חזון. החשיבה האסטרטגית, בגלל ההכרח להתמודד כדי לשרוד ולשגשג, חייבת להיות חשיבה אמנם מופשטת, אך שיטתית, מקצועית ומבוססת מדע תוך השארת מקום משמעותי לדמיון, לתחכום, ליצירתיות ולתחבולה. למעשה, אסטרטגיה הינה 'תכנית על' המורכבת מתהליכי חשיבה, ניתוח, תכנון, וקבלת החלטות ברמת ההפשטה הגבוהה ביותר - המובילה ליעדי הביצוע ותכניות הפעולה אשר יבטיחו את מימושה המוצלח במציאות.לפרטים לגבי קורס הסמכה ליועץ אסטרטגי מקצועי - PSCI ניתן לפנות למשרדי איקא הדרכות בטלפון 03-7286000 ובמייל office@ika-il.com
 
איקא הדרכות    |  טלפון:  03-7286000  |   דוא"ל:  office@ika-il.com