יליד 1948, פריס. אימו איבדה את רוב משפחתה בשואה, וכשראובן היה בן שנתיים עלו לארץ והתמקמו בתל אביב. ראובן היה ילד בעל מוח פעלתן, אנרגטי, ספורטאי ובעל רוח עצמאית ואינדבידואליסטית. כשהיה בן 12 נפטר אביו במפתיע, ובעקבות הצורך של אימו לפרנס את המשפחה, ראובן וחוה אחותו התאומה עברו לפנימייה. בן 18 זכה בתחרות החיבור הארצי לנוער, בנושא השלום וקיבל פרס מנשיא המדינה, זלמן שז"ר. בעקבות הזכייה התאפשר לו לבחור פעילות בצבא, ובחר בהדרכה והוראה, פעלות שתלווה את חייו. עניין וחשיבה פילוסופית, בהיבטים התיאורטיים, יישומים וניהוליים שלה , עניינו אותו כל חייו ועסק בפיתוח רעיונותיו מתוך נסיון לזקק את המניעים והמוטיבציות הפנימיות העמוקות של האדם, בניסיון להשיג מימוש מלא יותר של פוטנציאל. בשנות העשרים והשלושים שלו, לצד לימודי פילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, היה כמה שנים באפריקה ובארצות הברית, שם השתלם והיה תלמידו של פיטר דרוקר, אבי תורת הניהול. לאחר נישואיו עבר לחיפה, תוך המשך פעילותו בתל אביב. נולדו לו שני בנים, רון ואסף כ"ץ ( 1991, 1995).

ראובן היה יועץ אסטרטגי,מאמן ומנטור בכיר מהשורה הראשונה בישראל. כיהן כמנהל אקדמי של התכנית להכשרה והסמכת יועצים אסטרטגיים, מאמנים ומנטורים בטכניון, מכללת תל חי ומכללת ספיר. ייסד את איקא וצבר ניסיון של מעל 30 שנה בייעוץ אסטרטגי ובהטמעת כלים לבניית אסטרטגיות בארגונים המובילים בישראל: בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק המזרחי, הפניקס הישראלי, עיריית תל אביב, עיריית ירושליים, החברה למתנסי''ם, משרד החינוך, צ.ה.ל, התעשייה האווירית, התעשייה הצבאית, אלביט, י.ב.מ, סמי קונדקטור, ניהול אסטרטגי של מערכות בחירות באילת, קריית גת, פתח תקווה, רעננה, כפר סבא, גדרה, עכו, אבן יהודה, עתלית ומועצות אזוריות.


פיתח מתודולוגיית אימון וייעוץ יחודית מבוססת על דרך "חשיבה תוצאתית", מתודולוגיה שהוכיחה את האפקטיביות הרבה שלה בעשרות אלפי מקרים שלוו על ידי ראובן עצמו ועל ידי מעל 7000 בוגרי הקורסים שלו. איקא ממשיכה בעקביות את הפצתה והטמעתה של מתודולוגיה אפקטיבית זו, ובכך מפיצה את הערך המוסף הרב שראובן הביא לאנושות באמצעות פיתוח מתודולוגיה זו.

כתב וחיבר מעל 13 ספרים מובילים בתחום הייעוץ והאימון, ספרים שנמצאים גם בארכיון הלאומי של ישראל וכן מצוטטים בביליוגרפית בכתבים מקצועיים נבחרים בתחום האימון. העביר מאות קורסים של אימון, יעוץ והטמעת שיטת הניהול על פי יעדים (MBO), במוסדות אקדמיים, גופים עסקיים, ארגונים למינהם ומקומות שונים ברחבי הארץ. היה מרצה מהשורה הראשונה אשר הקדיש את כל חייו המקצועיים לפיתוח ולקשר בלתי אמצעי עם לקוחותיו ותלמידיו. היה איש של אנשים.

בשלהי ימיו השכיל להכשיר דור המשך ניהולי ומקצועי אשר ממשיך בהערכה ונאמנות רבה את דרכו המקצועית והערכית ואת הפצת והטמעת המתודולגיה הייחודית אשר פיתח ואשר מהווה את גרעין הפעילות המקצועית של איקא.

יהי זכרו ברוך.


 

ראובן כ"ץ - מייסד איקא

(1948-2016)

 
איקא הדרכות    |  טלפון:  03-7286000  |   דוא"ל:  office@ika-il.com