איקא הדרכות בע"מ - מבוא ידידותי לקואוצ'ינג

מבוא ידידותי לקואוצ'ינג

רקע:
- האימון 'נולד' בשנות ה-70 בארה''ב.
- עידן ההיי טק, 'מהירות המחשבה', 'זמן אמיתי', תחרותיות, 'השמיים הם הגבול'. נוצר צורך במתודולוגיה שתיתן מענה אפקטיבי להתמודדות במציאות בה המבחן העליון הוא 'מבחן התוצאה'. ובעולם דינאמי ומשתנה, הצורך הוא בתהליך קצר, מהיר ואפקטיבי. - בשונה ובהשלמה מתבקשת לתהליכי הטיפול הפסיכולוגי [ my shrink], ארוכי הטווח המתמקדים בעיקר בעברו של המטופל. - Coach=כרכרה-.
- הדילמה: כיצד מפתחים מתודולוגיה שהיא גם 'קצרה' ומהירה, גם ממוקדת תוצאות, ובעיקר, מבלי לאבד את מימד העומק המבטיח שינויים משמעותיים, ארוכי טווח וברי קיימא?
- זהו תחום אקלקטי, המתבסס על ידע וניסיון קיימים ומוכחים, ומודלים ממוקדי תוצאה אשר הוכיחו עצמם. החידוש, הוא בשלם הגדול מסך חלקיו - באפקט הסינרגטי והערך המוסף כתוצאה משילוב ואינטגרציה של מודלים וכלים ממוקדי תוצאות מ-8 תחומים: ספורט,פילוסופיה,פסיכולוגיה,ניהול,שיווק,סוציולוגיה,אוריינות ונראטיב, 'מנטורינג'.
- פילוסופית, משלב הק' בבסיסו אסכולות שונות, בעיקר מהגישה הטלאולוגית האריסטוטלית: אריסטו, אפלטון,'סטואה', בודהה, עמנואל קאנט, שופנהאואר, והתועלתנים המודרנים: ג'רמי בנת'ם, סטיוארט מיל, פיטר סינגר , הרמב''ם ועוד.
מבנה דידאקטי:
- ברמה הדידאקטית משלב הק' בבסיסו,  4 מימדים מבניים מהותיים:
 *רציונאליות - היכולת לראות את המציאות על בסיס חוקי התבונה וההיגיון בלבד ללא הטיות רגשיות.
זקן בן 90 מגיע לרופא המשפחה ומספר שאשתו בת ה 20 נכנסה להיריון. אומר לו הרופא: שמע, אספר לך סיפור: ''אדם יוצא לציד ובטעות לוקח את המטרייה במקום את הרובה. לאחר זמן, במעבה היער, מתנפל עליו פתאום דב ענק. הציד שולף את המטרייה, יורה בדב, והורג אותו''. קוטע הזקן את דבריו ואומר: ''זה לא יכול להיות, לא הוא ירה בדב''. אומר לו הרופא: זה בדיוק מה שאני מנסה לומר לך...''
או, אם אתה עולה על טיסה, ליתר ביטחון קח איתך פצצה. הסיכוי שיהיו על מטוס שתי פצצות ממש שואף לאפס.
או, ''גברת'' אומר איש המכירות, השואב הזה יקטין את העבודה שלך בחצי. ''מצוין'' אומרת האישה, תביא לי שניים.                                                                                        
*חשיבה תוצאתית - היכולת לנתח ולאתר בכל רעיון או מצב במציאות את מכלול התוצאות האפשריות ולזהות את התוצאות הנכונות ביותר המובילות למטרה המבוקשת. [בעוד התועלתנות הובילה להקצנה של ''המטרה מקדשת את האמצעים'', מסייגת החשיבה התוצאתית, ומוסיפה: 'בגבולות המוסר והחוק'].
בישיבת החוג לפילוסופיה יושב ראש החוג פרופסור וייס בראש השולחן ומפנה לרגע את מבטו לחלון. לפתע חודרת אלומת אור חזקה והמלאך לוחש על אזנו: ''תבחר בין שלושה הדברים הבאים: יופי. חוכמה, או 10 מיליון דולר ותקבל. ''חוכמה'' אומר הפרופסור ללא היסוס. אלומת האור והמלאך נעלמים, בפרופסור ניכר שינוי בולט, אך הוא ממשיך ובוהה בחלון באותה תנוחה. אומר לו מישהו מהסגל: ''תגיד משהו''. ''הייתי צריך לבחור בכסף'' עונה הפרופסור.[מכל היבט, זוהי התוצאה האפקטיבית ביותר...].
גב' זילברמן שהתאלמנה לא מכבר, מזהה בבריכת הקאונטרי בו היא חברה, גבר נאה משתזף. היא ניגשת ואומרת: ''הי, אף פעם לא ראיתי אותך פה?''. כן, הייתי 30 שנה בכלא, עונה הגבר. ''על מה ישבת?'' שואלת זילברמן. ''רצחתי את אשתי ''אומר האיש. ''או, אז אתה פנוי'' אומרת האלמנה.
*אופטימיזציה - להפיק את המיטב מנתונים,משאבים ויכולות נתונות - ותמיד יש אלטרנטיבה טובה יותר להשיג את מה שאנו רוצים.
אדם נופל לתוך בור עמוק ולאחר 30מ' מצליח להיאחז בשיח קטנטן הצומח מקיר הבור כשמתחתיו עוד 100מ' עומק. האיש מסתכל למעלה ובייאושו צועק: ''אלוהים, תציל אותי''. לפתע, נפתחים השמיים שמעליו, וקולו הרועם של אלוהים אומר לו: ''שחרר את השיח ואני אתפוש ואחלץ אותך מהבור''. מסתכל האיש לשמיים ולאחר כדקה צועק: ''הלו, יש שם עוד מישהו שאפשר לדבר איתו..?''
 [ואם אנחנו בענייני אלוהים: בהגיעו לגיל 70 החליט יאן לשנות את חייו לקראת הישורת האחרונה, ונכנס באינטנסיביות לאורח חיים בריא: ריצות ארוכות, מכון כושר, אוכל בריא. לאחר שנה, הוריד ממשקלו, העבה את שרירי חזהו, הצר את מותניו ונראה והרגיש מצוין. לאור הישגיו, החליט להיכנס למספרה ולעצב תספורת ספורטיבית מתאימה. עם צאתו, עבר אוטובוס ודרס אותו. בחדר המיון, דקה לפני שהלך לעולמו, הרים את ראשו וצעק: ''אלוהים, איך עשית לי את זה?''. לפתע נשמע קולו של המלאך גבריאל: '' אנחנו ממש מתנצלים, לא זיהינו אותך...''
*התחברות רגשית - ללא התחברות רגשית כגורם מניע מרכזי, נשיג תמיד פחות ממה שאנו מסוגלים, שלא לדבר על אובדן המשמעות.
הזוג קופר הגיע לרופא השיניים. מר קופר: ''אני קצת ממהר היום, אז אם אפשר לעקור את השן מהר ללא הרדמות, גז וכאלה. אומר הרופא: ''שמע, שלווה סטואית במיטבה, על איזה שן מדובר?''. פונה מר קופר לאשתו ואומר: ''מותק, תפתחי רגע את הפה...''                       
רעיון מרכזי: להיות מסוגל לנתח מצבים ובעיות באופן הכי רציונאלי שאפשר תוך סילוק הטיות וטעויות הנובעות ממעורבות רגשית, לאתר את התוצאות הנכונות והמתאימות ביותר...להתחבר רגשית לתוצאות אלה, ולהפכן לגורם מניע מרכזי בחיי המתאמן לפחות במהלך האימון. 
 
איקא הדרכות    |  טלפון:  03-7286000  |   דוא"ל:  office@ika-il.com